Gniecione ziarno kukurydzy

Gniecione ziarno kukurydzy

Gniecione ziarno kukurydzy jest często wykorzystywane w paszach dla zwierząt hodowlanych, takich jak krowy, świnie czy kury. Powstaje w procesie zgniatania bądź rozdrabniania ziaren kukurydzy, dzięki czemu łatwiej jest wykorzystać je w skarmianiu bydła. Jest bardziej ekonomicznym i łatwiej dostępnym składnikiem od zbóż, przez co jest chętnie wybierany przez hodowców.

Składniki odżywcze gniecionej kukurydzy

Gnieciona kukurydza jest bogata w niezbędne dla organizmu składniki odżywcze oraz witaminy i minerały. Zawiera w sobie blisko 70% węglowodanów, od 9 do 14% białka oraz od 2,5 do 4,5% tłuszczu, dzięki czemu dodaje zwierzętom energii oraz odżywia je, pomagając w prawidłowym funkcjonowaniu i utrzymaniu dobrego zdrowia.

Kukurydza jest też źródłem witamin oraz minerałów, między innymi żelaza, fosforu, magnezu i potasu, a także witaminy B1 (tiamina), witaminy B3 (niacyna) i witaminy B6 (pirydoksyna). Ważne jest jednak to, że dietę zwierząt należy rozszerzać także o zboża lub białko roślinne, gdyż do prawidłowego funkcjonowania potrzebują one również innych składników odżywczych.

Jakie są zalety skarmiania zwierząt hodowlanych gniecioną kukurydzą?

Skarmianie zwierząt hodowlanych gniecioną kukurydzą ma wiele zalet, między innymi:

  1. Dostępność i cena – jest to tania pasza, którą w łatwy i szybki sposób można nabyć. Dzięki temu hodowcy mogą zaoszczędzić na ogólnych kosztach swoich hodowli, nie tracąc przy tym czasu na zdobycie tego składnika.
  2. Szerokie zastosowanie – może być stosowana u różnych zwierząt, nie tylko hodowlanych, ale i domowych, jak koty czy psy.
  3. Składniki odżywcze, witaminy i minerały – jest bogata w witaminy z grupy B, minerały i składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze i węglowodany.
  4. Łatwość przetwarzania –  w łatwy sposób można podawać ją zwierzętom w różnej formie (sucharów, granulatu), bądź też dodać do innej paszy.

Jakim zwierzętom można podawać gniecione ziarno kukurydzy?

Gnieciona kukurydza może być skarmiana u różnych zwierząt hodowlanych i domowych, jako jeden ze składników paszy. Świetnie sprawdza się między innymi u bydła hodowlanego, świń oraz krów mlecznych. Można pomieszać ją z innymi składnikami – słomą czy zbożem, bądź też przygotować z niej granulat lub suchary. Z powodzeniem można nią karmić również gęsi, kaczki i kury – te hodowlane, jak i towarzyszące. Co więcej, może też urozmaicać karmę psów, kotów oraz królików, choć w tym przypadku nie może stanowić podstawy diety.

Bardzo ważne jest jednak to, że gniecione ziarno kukurydzy nie sprawdzi się w skarmianiu wszystkich gatunków zwierząt hodowlanych. Takim wyjątkiem są na przykład konie, które często potrzebują specjalnej diety, a dodatkowo mają trudności z trawieniem kukurydzy. Przed wprowadzeniem gniecionej kukurydzy do żywienia swoich zwierząt warto więc skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą od żywienia zwierząt, który doradzi w doborze najlepszych składników diety dla danego gatunku.