Kredyt hipoteczny – krótka charakterystyka

Kredyt hipoteczny – krótka charakterystyka

Na rynku usług finansowych mamy szereg różnych kredytów i pożyczek. Wśród nich jednym z bardziej interesujących, a dla wielu przy okazji jest kluczowa decyzja w życiu. O czym mowa? Chodzi oczywiście o kredyt hipoteczny i to jemu będzie poświęcony niniejszy tekst.

Kredyt tego typu to jedna z możliwości na pozyskanie nieruchomości i tym samym korzystają z niej wszyscy ci, co nie mogą nabyć mieszkania za gotówkę. Jak to zostało przed momentem wspomniane, jest to niezwykle istotny dla sporej grupy osób produkt finansowy i trudno się w sumie dziwić, bo przecież dotyczy mieszkania. To ono jest dla niejednej rodziny podstawą egzystencji i dalszego rozwoju. Z tego też powodu nie jest raczej zalecane, aby naszym doradcą w tej sytuacji był pośpiech. Należy dokładnie poddać analizie poszczególne oferty, aby wybrać z nich optymalną. Mając to wszystko na uwadze, warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Pojawia się szereg analiz, które jasno dowodzą, że kredyt hipoteczny to najpopularniejszą formą finansowania mieszkania. Trudno się temu dziwić, bo w końcu mało osób, a zwłaszcza u nas stać na wydatek astronomicznych sum w stosunku do zarobków na własne mieszkanie. Co więcej, nawet osoby mogące sobie pozwolić na taki wydatek zaciągają takie zobowiązanie. Wynika to z tego, że traktują oni taki kredyt jak inwestycję mieszkaniową. Chodzi tu oczywiście o posiadanie nieruchomości pod wynajem i czerpanie zysków z tego tytułu. Wracając jednak do samego kredytu, pamiętajmy, że do jego pozyskania potrzebne są odpowiednie warunki i warto się temu przyjrzeć.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Chcąc wziąć tego typu kredyty to mamy do spełnienia określone warunki. Chodzi tu przykładowo o określoną wysokość dochodów, pozytywny BIK, a także konieczność wkładu własnego Jest to ważne, ponieważ tego rodzaju zobowiązanie jest z reguły zaciągane na wiele lat, a więc konieczne są określone gwarancje określane przez banki. Na szczęście w tym przypadku mamy niższe oprocentowanie niż w przypadku innych kredytów. Jedynak z racji długości czasu spłaty kredyty hipoteczne wynoszą nas nierzadko dwu krotność pożyczanej kwoty. Do tego trzeba mieć świadomość, że warunki starania się o taki kredyt ostatnio nieco się zaostrzył. Tym samym nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Mimo wszystko w dalszym ciągu jest to godne rozważenia wariant i często wygrywa z wynajmem. W końcu, nawet jeśli my długo nie nacieszymy się w pełni własnym lokum, to zostanie ono w rodzinie. Trzeba jednak spłacać wszystkie raty, bo inaczej uchylanie się od tego obowiązku doprowadzić może do utraty zastawionej nieruchomości.