Podatki.

Podatki.

Znane przysłowie mówi, że na świecie są tylko dwie pewne sprawy – to śmierć i podatki. Niestety tym razem mądrość ludowa jest niestety prawdziwa. Z jednym i drugim obowiązkiem trzeba się niestety liczyć i zwyczajnie do niego nie przywiązywać wagi. Skoro coś jest nieuniknione nie ma sensu się tym szczególnie przejmować. Dobrze jest jednak mieć świadomość tego, jakie daniny na rzecz państwa i kiedy trzeba płacić. Szereg bowiem różnego rodzaju podatków jest poukrywanych w przepisach prawa i mało osób zdaje sobie sprawę, że powinna coś uiścić na rzecz fiskusa.

 

Tymczasem, jak uczy wiele przykładów nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Co za tym idzie w każdym przypadku, kiedy mamy wątpliwość dotyczącą sytuacji w której być może powinien być uiszczony podatek możemy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego o informację. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i nie wiąże się z koniecznością przedstawiania szeregu dokumentów. Zapytanie do właściwego urzędu można wysłać nawet pocztą mailową. Tą sama drogą otrzymamy odpowiedź. Trzeba się jednak nierzadko uzbroić w cierpliwość i poczekać na uzyskanie konkretnej odpowiedzi. Nie mniej jednak wątpliwość podatkowe najlepiej jest wyjaśniać u źródła, a tym będzie zawsze fiskus.

 

Trzeba także pamiętać, że płacimy podatki nie tylko bezpośrednie, które uwzględniamy z rozliczenia rocznych, czyli tak zwanych PITach, ale także daniny pośrednie, które są dodawane do wielu produktów, usług czy nawet biletów wstępu. Mówiąc inaczej państwo w swojej polityce ma na celu opodatkowanie niemal wszystkiego. Tak potężnie rozbudowany fiskalizm nie prowadzi jednak do niczego dobrego. Przykładem tego może być ostatnio bardzo nośny temat podatku VAT.

 

Jego złożoność, która byłą efektem prób opodatkowania wszystkie w oparciu o zupełnie różne zasady spowodowała szereg nadużyć tak po stronie podatników, jak i urzędów skarbowych, które były w stanie zniszczyć nawet prawidłowo funkcjonujące firmy. Wszystko to pokazuje, że kwestie podatkowe są trudne i złożone, a ich zrozumienie pozwala na spokojne wykonywanie swoich obowiązków, jako obywatela i płatnika podatków. Mówiąc inaczej człowiek przezorny zawsze powinien być dobrze zaznajomiony.