Wyśpij się zdrowo!

Wyśpij się zdrowo!

Sen to jedna z najważniejszych czynności w codziennym życiu każdego człowieka. Pory odpoczynku, możliwości zrelaksowania się, wyciszenia po trudnym dniu nie należy zaniedbywać. Dzięki odpowiednio długiemu odpoczynkowi nasz organizm regeneruje się i funkcjonuje lepiej. Niestety, coraz więcej osób skarży się na problemy ze snem. W niektórych przypadkach jest to długotrwała bezsenność (jako objaw choroby lub samodzielna jednostka chorobowa), częściej jednak niemożność zaśnięcia może być wywołana długotrwałym stresem, nadmiarem obowiązków, zmiennością pory snu na przykład gdy pracujemy w systemie zmianowym. Problemy ze snem dotykają ok. 1/3 społeczeństwa. Istnieje wiele sposobów na to by zwiększyć jakość swojego snu i wysypiać się lepiej. Niewiele osób wie jednak, że znaczący wpływ na spokojny sen ma dobrze dobrane łóżko i materac. W jaki sposób powinniśmy wybrać materac i o czym należy pamiętać decydując się na kupno nowego łóżka?

Wybór właściwego materaca

Wybór materaca nie należy do najłatwiejszych czynności niemniej jeśli poświęcimy na to trochę czasu zyskamy gwarancję zdrowego, komfortowego i bezpiecznego snu. Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to kwestia bardzo indywidualna i każdy będzie potrzebował innego modelu materaca. Nie ma dwóch takich samych osób – budowa ciała, ukształtowanie kręgosłupa u każdego wyglądają inaczej. Każdy człowiek również inaczej się wysypia i to też będzie miało wpływ na wybór konstrukcji materaca. Materacem idealnym będzie taki, który nie jest ani zbyt twardy ani zbyt miękki. Do jego zalet należy również dopasowywanie się do kształtu kręgosłupa użytkownika. Innej konstrukcji zatem będzie potrzebowała osoba szczupła a innej – ktoś o masywnej budowie ciała. W przypadku wyboru materaca mówi się o skali twardości oznaczanej literą H i cyfrą. Do najczęściej wybieranych należą materace o twardości H2 i H3. Przy wyborze materaca należy również uwzględnić problemy z kręgosłupem lub wady postawy. Osoby ze schorzeniami kręgosłupa powinny wcześniej skorzystać z porady ortopedy lub fizjoterapeuty.

Gdzie kupić

Obecnie materace możemy kupować zarówno w sklepach stacjonarnych: sieciowych jak i bardziej specjalistycznych a także zamówić przez Internet. Chociaż zakupy w Internecie mogą być wygodniejsze niekoniecznie będą najlepszym rozwiązaniem: materac bowiem powinniśmy przed zakupem przetestować sprawdzając czy rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Dlatego powinniśmy wybrać się do tradycyjnego sklepu gdzie często możemy porównywać spośród wielu modeli – różnych zarówno konstrukcyjnie jak i cenowo.
Dobry sklep zagwarantuje również fachową i profesjonalną pomoc doradcy klienta a nawet możliwość osobistego “przetestowania” wybranego materaca co pozwoli na kupno najwygodniejszego dla nas modelu. Sklepy z materacami znajdziemy w każdym mieście, również w mniejszych miasteczkach. Wiele z nich to oficjalni dystrybutorzy konkretnych modeli materaców.

Właściwie dobrany materac to dobra inwestycja ponieważ gwarantuje on prawidłowy przebieg snu i wysoką jakość odpoczynku. Dzięki temu każda noc będzie prawdziwą przyjemnością a nie koszmarnym, przykrym obowiązkiem. Warto zatem poświęcić trochę czasu i wybrać produkt taki, który będzie wykonany profesjonalnie i trwały a także dobrany indywidualnie do naszego ciała.