Zapewne myśląc o domu, każdy z nas ma w głowie jakąś wizję miejsca idealnego, gniazdka, w którym domownicy czuliby się bezpiecznie a ich potrzeby byłyby zaspokojone. Wiele osób podkreśla, że woli mieszkać w domu jednorodzinnym niż w mieszkaniu ponieważ w domu jest przestronniej, wygodniej a dostęp do przydomowego ogródka ułatwia wypoczynek w wolnym czasie. Dom możemy kupić na rynku wtórnym lub wybudować zupełnie nowy. Kupując dom “z drugiej ręki”, musimy jednak liczyć się z tym, że nie zaspokoi on idealnie wszystkich naszych potrzeb. Dlatego też prawdziwą wolność gwarantuje nam budowa własnego domu, dostosowanego do nas i naszej rodziny.
Tutaj ogranicza nas jedynie nasza własną wyobraźnia – czy nasz przyszły dom będzie przestronny czy też klimatyczny, pełen ciepła. Czy będzie wykonany w stylu nowoczesnym czy bardziej tradycyjnym. Decydując się na budowę domu, zawsze stajemy przed trudnym i skomplikowanym wyzwaniem. Musimy dostosować budowę do własnych potrzeb ale również możliwości finansowych. Konieczne jest również dostosowanie projektu do ukształtowania terenu i planu zagospodarowania przestrzennego.
Jaki projekt wybrać
Aby w ogóle przystąpić do budowy domu, będziemy musieli przygotować projekt budowlany. Możemy wybierać spośród projektów indywidualnych jak i gotowych. Projekt indywidualny pozwoli spełnić marzenia o domu idealnym, wykorzystać wszystkie atuty działki, na której będziemy budować lub zamaskować niedoskonałości terenu. Taki dom z pewnością będzie się wyróżniał jako nietypowy i jedyny w swoim rodzaju. Niestety, wykonanie projektu indywidualnego wiąże się ze sporymi kosztami a także jest bardziej czasochłonne. Trzeba również odpowiednio wybrać projektanta ponieważ ów projekt musi być spójny i wykonany profesjonalnie. Projekt wykonany źle wpłynie niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie w domu.
Zalety gotowych projektów
Możemy również wybrać gotowy już projekt. Taka decyzja oznacza wiele zalet: gotowy projekt jest znacznie tańszy dzięki czemu koszty budowy będą znacząco niższe. Projekt indywidualny to wydatek rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych podczas gdy gotowe projekty możemy kupić już za kilka tysięcy złotych. Dzięki temu zyskamy pieniądze na realizację innych planów. Ponadto gotowe projekty budowlane możemy nabyć od ręki podczas gdy wykonanie projektu indywidualnego może wymagać nawet kilku miesięcy. To oznacza wydłużenie czasu budowy.
Projekt gotowy to również projekt lepszy jakościowo i dostosowany do aktualnych wymagań czy oczekiwań rynkowych. Kupując gotowy projekt, zyskujemy pewność, że jest on zgodny z aktualnym Prawem budowlanym i został sprawdzony w rzeczywistości.
W przypadku kupna gotowego projektu zyskujemy także możliwość gotowej wizualizacji dzięki czemu możemy przekonać się jak będzie wyglądał nasz dom w przyszłości oraz jakie materiały (i w jakich ilościach) będą nam potrzebne. To wszystko pozwoli oszacować ilość materiałów i koszty, jakie będziemy musieli ponieść.
Najnowsze komentarze